Tagasi

Anna meile hoogu, et saaksime uuendada TYPA keskuse masinaparki ja koguda vahendeid selle hooldamiseks – soetada elektrilise giljotiini ning teha lõplikult töökorda monotüübi (tinatähtede valamise masina).

Toeta meid Hooandjas, uuri lähemalt siit lingilt.

TYPA köitestuudio ehk TYPA Stationery

Meie köitestuudio TYPA Stationery valmistab taaskasutusmärkmikke, salakarpe ja teisi kasulikke esemeid. Oleme enim tuntud oma unikaalsete märkmike poolest, mis on tehtud raamatukogude mahakantud ja meile annetatud raamatutest.

TYPA Stationery vajab abi oma masinapargi uuendamiseks elektrilise giljotiini näol. See seade aitaks meid hariduslike töötubade – eriti köitekursuste – edendamisel, mida pakume kunstnikele, lastele ja täiskasvanutele töötubade ja muuseumitundide raames.

Meie keskus saab igal aastal mitu tonni annetusi vanu raamatuid ja meie missioon on leida nendele raamatutele, mis muidu satuksid jäätmetesse, uut kasutust. Lisaks tutvustame TYPA külastajatele oma raamaturingluse ja taaskasutuse missiooni – müüme paremad raamatud oma kasutatud raamatute poes ja valmistame ülejäänud jäätmetest TYPA kirjatarbekaupu.

Täna töötame köitestuudios igapäevaselt vana nõukogudeaegse giljotiiniga, БРП2М (toodetud 1969. a), mis on raskesti parandatav ja mille käitlemisel esineb tihti puudujääke. Tõrkuv masin pärsib igapäevaselt kvaliteetsete toodete valmistamist – tellimused võivad hilineda ja me ei suuda suurt hulka tellimusi täita, mis lisaks häirib ka hariduskeskuse tööd. Kõhkleme, kas oleme võimelised suuremaid gruppe raamatuköitmise või kalendermärkmiku valmistamise töötuppa vastu võtma. Sageli võtab nende läbiviimine kaua aega ja osalejatel on puudus köitmise vahenditest, mida nad kasutada saaks.

Lisaks on probleemiks masinate vali müra, mistõttu ei saa köitespetsialistid pabereid lõigata, kui muuseumi ruumides on külastajad. Probleemi aitaks lahendada elektriline giljotiin, mis võimaldaks kiiret ja täpset lõikamist.

Olgu öeldud, et elektriline giljotiin, mille TYPA soovib soetada, pärineb 1995. aastast ning praegu kasutusel olev 1969. aasta mudel БРП2М jääb jätkuvalt kasutusse hariduskeskuse töös, näiteks köitmise töötubades ja erialastel kursustel.

Mis masin on monotüüp?

Monotüüp (Monotype) on tinatähtede valmistamise masin, mis leiutati 19. sajandi lõpus Ameerikas. Õigemini koosneb ta kahest masinast: klaviatuurist ning valamismasinast. Klaviatuuril toksitakse sisse vajaminev tekst ning masin perforeerib paberisse augukombinatsioonid, mis tähistavad konkreetseid tähemärke. Valamismasin aga valab sulametallist tähed perfolindilt saadud info järgi.

TYPAs asuv monotüüp on valmistatud 1963. aastal ning ta töötas Tartus vanasti Vallikraavi tänaval Karl Mattieseni trükikojas. Hetkel ta kahjuks töökorras pole aga pingutame selle nimel, et masin töökorda saada.

Masina annetas TYPAle trükikoda Greif. Meile teadaolevalt on TYPA monotüüp täna Eestis ainus.

Jörgen Loot ja Ian Gabb monotüüpi parandamas oktoobris 2023. Foto: Shabnam Singla

Miks on oluline monotüüp töökorda teha?

TYPAs on ainulaadne metallist kirjatüüpide kollektsioon, mis on ainus omataoline kogu maailmas ja mille kirjatüübid on ainuomased just Tartule. Sellega pakub TYPA külastajatele, kunstnikele ja üliõpilastele kordumatuid elamusi oma haridusprogrammi ja kunstiliste tegevuste kaudu. Siin on osalejatel võimalik ise trükkida, mis aitab säilitada selle ajaloolise protsessi oskusi ja teadmisi.

Täna seisab TYPA kitsaskoha ees, kus ajaloolist tinatähtede kogu saavad kasutada vaid vastava kvalifikatsiooniga muuseumitöötajad või kunstnikud eelnevalt kokkulepitud projektides. Uute tähtede valmistamine annab aga võimaluse muuta  need kättesaadavaks rohkematele sihtrühmadele, tagades samas ajaloolise tinatähtede kogu säilimise.

Praegu parandame TYPAs monotüüpi jõudu mööda keskuse oma vahenditest. Meie eesmärk on seada töökorda kõrgtrüki tinatähtede valamismasin, õppida seda kasutama ja õpetada tulevikus uusi meistreid ja trükispetsialiste, kes oskaksid masinat nii hooldada kui kasutada. Seeläbi tagame unikaalse trükipärandi säilimise nii materiaalsel kui vaimsel kujul.

Töökorras monotüüpi kasutame uute, vabalt kasutamiseks mõeldud tinatähtede valmistamiseks, et arendada haridusprogramme, koostööd haridusvaldkonnas ning pakkuda interaktiivset muuseumikogemust tänasest palju suuremale publikule.

TYPA monotüübi restaureerimise eest vastutab TYPA meister Jörgen Loot, keda toetab Ian Gabb, Briti kõrgtrükispetsialist ja tippkonsultant.

Aita meil säilitada trükipärandit

Sinu toetus aitab meil ellu viia meie missiooni trükipärandi säilitamisel. Miks on see oluline?

Maailm muutub kiiresti ja tänased värsked tehnoloogiad võivad homseks olla iganenud. Just seetõttu ongi oluline säilitada tulevastele põlvkondadele ajaloolised esemed ühes oskustega neid käsitleda.

Toeta meid Hooandjas ja anna enda panus Eesti trükipärandi säilimiseks: https://www.hooandja.ee/projekt/elektriline-giljotiin-ja-tookorras-monotuup-typa-keskusesse

Kui kogume 3440€, siis saame kokku pool elektrilise giljotiini summast ning teise poole kataks TYPA keskus ise. Tänu kvaliteetsele elektrilisele giljotiinile saab meie hariduskeskus teha raamatuköitmise ja märkmiku töötubasid suurematele gruppidele ning köitestuudio parandada töö kvaliteeti ja kiirust.

Kui kogume 6880€, siis saame soetada giljotiini täielikult tänu hooandjatele ning meile jääb rohkem vahendeid masinapargi arendamiseks ja seeläbi trükipärandi arendamiseks – nt. monotüübi ehk tinatähtede valmistamise masina parandamiseks. 

Kui kogume 8500€, siis saame rahastada tänu hooandjatele monotüübi lõplikult korda tegemist. Seeläbi saame toota tinatähti igapäevaseks kasutamiseks kunstnike, kohalike meistrite ja huviliste tarbeks. Lisaks annab see võimaluse tulevikus õpetada välja uus meister, kes oskaks Eestis tinatähtede valamise masinat hooldada ja käsitleda. 

Toetuse eest saad tänutäheks

TYPA Stationery märkmikud

TYPA Classic märkmik on täpselt nagu raamat! Vastupidav ning üdini taaskasutatud, TYPA Classic on meie kõige populaarsem märkmik, mis näeb pealt välja täpselt nagu raamat.

Köidetud vastupidavas õmmeldud liimköites; kaanteks päris raamatukaaned (raamatukogude mahakantud raamatute hunnikust); sisupaberiks tühi, jooneline või täpiline paber Olin Design Regular 120gsm; lehtede arv märkmikus varieerub sõltuvalt raamatukaante paksusest; märkmiku lõpus on pabertasku tšekkide, piletite vms hoiustamiseks.

Köitestuudio TYPA Stationery. Foto: Mana Kaasik

TYPA College märkmikud on päris raamatukaantest ning mugavas spiraalköites, kuhu saab märkmeid kribada kasvõi põlve otsas. Köidetud kammspiraalköites; kaanteks päris raamatukaaned (raamatukogude mahakantud raamatute hunnikust); sisupaberiks tühi, täpiline või jooneline paber Olin Design Regular 120gsm; märkmikus on ca 80 lehte (ca 160 lk).

TYPA College, TYPA Stationery.

Kõrgtrüki tehnikas käsitsi trükitud inglisekeelne raamat “The Little Prince”

2020. aastal andsime TYPAs välja ühe erilise raamatu – Antoine de Saint-Exupéry armastatud teose ingliskeelse versiooni “The Little Prince”. Raamatu sisulehed trükkisime TYPA vanadel masinatel ajaloolises kõrgtrükitehnikas. Raamat valmis piiratud tiraažis (350 eksemplari), millest pooled köitsime TYPA köitestuudios käsitsi. 

Loe haruldase raamatu valmimise kohta lähemalt siit: https://typa.ee/typa-centre/valjaanded/the-little-prince/

TYPA Books, “The Little Prince”

Muuseumituur 5-le külalisele / soovi korral teeme ka virtuaalse tuuri

TYPA muuseumituur on interaktiivne giidiga ringkäik muuseumis. Külastuse käigus tutvustame paberi teekonda Hiinast Eestini ning trükikunsti sünnilugu Euroopas, näitame oma puu- ja tinakirjade kogu, räägime erinevatest trükipressidest ja köitekunstist. Lisaks proovime kätt paberi valmistamisel, trükkimisel ning demonstreerime erinevaid töötavaid masinaid.

TYPA interaktiivne muuseumituur. Foto: Mana Kaasik

Töötuba ja meeskonnaüritus TYPAs

TYPA töötoad on heaks võimaluseks võtta koos oma kolleegidega ette midagi tavapäratut ja keskenduda üheskoos loomingule. Töötubade valikus on näiteks kangatrükk, pimetrükk, marmoreerimine, käsitööpaberi valmistamine, linoollõige pime- ja värvitrükiga ja kaevuluugitrükk.

Lisaks on TYPA keskus loominguline ja inspireeriv keskkond, kus korraldada meeldejääv meeskonnaüritus – koolitus, team-building töötuba, või miks mitte ka jõulupidu. Erasündmuste jaoks on valikus paberisaal, trükisaal ja galerii.

Uuri töötubade kohta lähemalt: https://typa.ee/typa-centre/tootoad/

TYPA galerii
TYPA trükisaal
TYPA paberisaal

Teisi sündmuseid

Kõik sündmused
TYPA keskusTYPA galeriiSündmus

Oleme suletud!

22 mai 2024

24. mail on muuseum rahvusvahelise konverentsi tõttu suletud. Kohtume jälle 25. mail!

Fahrenheit 451ºSündmus

Hüpiknäitus “Leiunurk”

17 mai 2024

Muuseumiööl kutsub raamatutuba avastama ja kaasa mõtlema lugemisvabaduse, vabastava lugemise ja vaba valiku üle, kasutada järjehoidjana misiganes ettejuhtuvat asja. Oleme…

TYPA galeriiTYPA keskusSündmus

Oleme suletud!

16 mai 2024

19. mail on muuseum nelipühade tõttu suletud. Kohtume jälle 22. mail!

TYPA galeriiSündmus

Muuseumiöö TYPAs: Viimne reliikvia

13 mai 2024

Meie reliikvia on vabadus! Selleaastase muuseumiöö teemaks on vabadus ning 18. mail kell 18:00 – 23:00 ootame kõiki TYPAsse lõbusale…

Emadepäeval tuurid emadele tasuta

12 mai 2024

12. mail saavad kõik emad tasuta külastuse! Tuuridel saab trükkida erilise kujudusega kaarte. Oleme avatud K-P kell 12-18. Tuurid algavad…

Fahrenheit 451ºSündmus

Prima Vista päevapiltnikud: Tõnis Tootseni autorimõtisklus “Loll mees taskus”

30 aprill 2024

Kas just loeng, aga mõned asjad, mis tuleviku(tehnoloogiate) peale mõeldes rahu ei anna. Võimalus kaasa mõtelda ja rääkida, küsida ja…

TYPA keskusSündmus

TYPA keskus suletud 1.mail

30 aprill 2024

Kolmapäeval, 1. mail oleme suletud! Alates maikuust on muudatused ka tuurides – tuurid algavad igal täistunnil eesti- ja inglise keeles…....

TYPA keskusSündmus

“Silmapilk ja sõnajada” keeleõppe haridusprogramm TYPAs

15 aprill 2024

Aprillist on TYPA keskusel hea meel teid kutsuda uude eesti keele õpet toetavasse haridusprogrammi “Silmapilk ja sõnajada”. Haridusprogrammi eesmärk on…

TöötoadTYPA keskusSündmus

Koolivaheaja töötoad TYPAs

11 aprill 2024

Koolivaheajal ootame lapsi ja noori TYPA töötubadesse loovust valla laskma! Sel kevadel saab meie juures kätt proovida käsitööpaberi valmistamises, märkmiku…

TöötoadTYPA keskusSündmus

Keskkonnanädal: Paberituur ja -töötuba TYPA keskuses

4 aprill 2024

Lühikesel tuuril tutvustame paberivalmistamist kuni selle algusest 2000 aastat tagasi kuni tänapäevani. Saad teada, millistest materjalideste on võimalik paberit valmistada…

Kõik sündmused