Tagasi

2020. aastal andsime TYPAs välja ühe erilise raamatu - Antoine de Saint-Exupéry armastatud teose ingliskeelse versiooni "The Little Prince". Raamatu sisulehed trükkisime TYPA vanadel masinatel ajaloolises kõrgtrükitehnikas. Raamat valmis piiratud tiraažis (350 eksemplari), millest pooled köitsime TYPA köitestuudios käsitsi. Loe haruldase raamatu kohta lähemalt altpoolt.

2019. aasta alguses esitlesime TYPAs oma esimest kõrgtrükis väljaannet, “Väikest printsi”, mis osutus üliedukaks. Kuna andsime raamatu välja piiratud ja nummerdatud tiraažis, jäid paljud printsisõbrad kahjuks raamatust ilma. Lisaks oli palju huvilisi, kes uurisid, kas me ei plaani raamatut ka ingliskeelsena välja anda.

Sõprade ja toetajate tagasiside põhjal otsustasimegi projekti ingliskeelsena korrata, et vastomandatud teadmised ja oskused uuesti ning veel paremini tööle panna. Juba 2020. aasta lõpus valmiski kõrgtrükis ja piiratud tiraažis eriväljaanne “The Little Prince”.

Osta "The Little Prince" siit

Kõrgtrükis raamatu kujundamine ja küljendamine ei ole päris sama, mis tänapäevase raamatu puhul. Mängu tulevad vanade masinate kiiksud ja võimalused, realadumismasina ehk linotüübi matriitsivalik, kõrgtrükitehnika enda omapära ning kogu protsessi ettenägematus. Loe lähemalt, kuidas “The Little Prince” raamat küljendatud sai ning mis takistustega pidi raamatukujundaja Mana võitlema.

Loe "The Little Prince" kujunduse kohta

Kui kujundus ja küljendus valmis, andis Mana tööjärje edasi meie trükimeistrile Jörgenile. Jörgen ladus ja valas realadumismasinal ehk linotüübil sulatinast valmis raamatu tekstiread ning trükkis need 8-tonnisel silinderpressil. Kõlab lihtsalt? Loe lähemalt, miks see kõik tegelikult palju keerulisem on ning kui kaua see aega võttis.

Kuidas me raamatu ladusime ja trükkisime

Valmistrükitud sisupoognad liikusid trükisaalist edasi köitestuudiosse, kus köitespetsialist Pauline need käsitsi raamatuteks kokku õmbles. Käsitsi köitmine on raamatuvalmistamise kõige ajamahukam etapp. Loe köitmise, marmoreerimise ja kaante valmimise kohta lähemalt ning saa teada, kui kaua läks aega ühe raamatu köitmiseks.

Kuidas köideti "The Little Prince"

Väike prints

29 detsember 2020

The Little Prince

29 detsember 2020