Tagasi
TöötoadUudis

Iga-aastase traditsioonina hoiab Trükimuuseum iseseisvuspäeva puhul uksed kõigile lahti, toimuvad tasuta ekskursioonid ning külastajad saavad omale trükkida mõne ajaloolise trükise. 24.02.2017 oli trükipressile valmis laotud “Perno Postimehe” avanumbri stiliseeritud esikülg koos Johann Voldemar Jannseni ehk Postipapa pöördumisega lugejate poole. Miks see trükis Eesti ajaloos nõnda märgiline on, loe järgnevast kokkuvõttest:

Kuni 1840. aastate lõpuni kasutati trükisõnas ennekõike sõnu maarahvas ja maakeel. Siinne põlisrahvas identifitseeris ning nimetas end kas väiksemate piirkondade järgi (seto, võroke, saarlane, harjakas, virulane jne) või lihtsalt maarahvas, maamees, talomees… Sellised lihtsad omanimetused on olnud levinud ka mõnedel teistel sugulasrahvastel, nt: Kuramaa liivlaste kalāmi (kalamees), lätlaste mōmi (maamees), maride mari (inimene/mees/abielumees).

Eestlasteks siinne põlisrahvas end enne 19. sajandit ei kutsunud. Nimetused Eesti ja Eestimaa olid rahvale tuntud küll juba 17. sajandil, ent siis kasutati neid Põhja-Eesti ala nimetamiseks (18. sajandil Eestimaa kubermang). Samas polnud eesti sõna rahvale täiesti tundmatu. Väljendeid nagu eesti pruuk, eesti rahvas, eesti põli, eesti pojad jms leiab trükisõnast juba 18. sajandi alguseski, ent need polnud väga levinud.

Seetõttu ei saa, öelda, et Jannsen oleks olnud esimene, kes trükisõnas eesti rahvast nimetas. Küll aga oli ta esimene, kes selle nimetuse oma ajalehega sedavõrd suure lugejaskonnani viis: 05. juunil 1857. aastal Perno Postimehe avanumbris pöördus ajalehe asutaja ja toimetaja Johann Voldemar Jannsen ehk Postipapa lugejate poole sõnadega: “Terre, armas Eesti rahwas!”.

Selles, mida täpselt Jannsen ‘Eesti rahva’ all silmas pidas, keegi muidugi kindel olla ei saa. Ning tegelikkuses läks veel mõnda aega, enne kui maarahvas end ka ise “Eesti rahvaks” kutsuma hakkas. Konkreetselt “eestlaste” nimetus tuli laialt käibele veelgi hiljem. Maarahva nimetust kasutati 19. sajandi lõpuni, ent selle kasutamine jäi aina harvemaks.
Jannseni pöördumist “Eesti rahva” poole ja seda ajalehenumbrit peetakse siiski Eesti rahva saamise loos märgiliseks.

Vaata lähemalt üritust Facebookist või Kultuuriakna lehelt.

Sarnased postitused

Kõik postitused
Fahrenheit 451ºTöötoadTYPA keskusUudis

Sügisvaheaja töötoad TYPAs

16 oktoober 2024

Sügisesel koolivaheajal kutsub TYPA lapsi trüki- ja paberiteemalistesse töötubadesse! Tegevused on mitmekülgsed ning eri vanuses lastele, nii et sobiva töötoa…

TöötoadUudis

Jõulutöötoad

19 november 2020

Kollaažitehnikas jõulukaartide töötuba Kõige ägedamad jõulukaardid on ikka need, mis on ise tehtud ja lisaks ka keskkonnasäästlikud. Selles töötoas kasutame…

TöötoadUudis

Filmifotograafiakursus

2 november 2020

Novembris avame TYPA fotostuudio- ja pimikuukse analoogfotograafiahuvilisele. Ootame osalema kahepäevasele must-valge fotograafia kursusele, kus saadakse algteadmised traditsioonilisest filmifotograafiast. Õpitakse kaamera…

TöötoadUudis

Koolivaheaeg

17 oktoober 2020

Noored nobenäpud on oodatud TYPA koolivaheaja töötubadesse, mis toimuvad 21. – 23. oktoobril kell 12 – 16. Esimesel päeval räägime,…

TöötoadUudis

Kalligraafiatöötuba Julia Pastsukiga

8 oktoober 2020

Kutsume ilukirjahuvilisi 25. oktoobril TYPAsse kalligraafiatöötuppa. Kuuetunnise töötoa käigus tehakse harjutusi, et õppida tähtede ülesehitust ja kalligraafia põhimõtteid. Päeva lõpus…

TöötoadUudis

Linoollõikekursus Regina-Mareta Soonseinaga

28 september 2020

Kutsume teid nelja-päevasele linoollõikekursusele, millel osalejad saavad süvasissejuhatuse linoolitrükki ning võimaluse proovida mitmekihilise trükkimise tehnikaid. Linoollõige on puulõikele sarnane reljeeftrüki…

TöötoadUudis

Raamaturebimine

23 september 2020

Raamatutuba Fahrenheit 451º kutsub kõiki raamatute ja taaskasutuse sõpru ühinema 28. septembri raamaturebimistalgutega. Kohtume kell 17.00 TYPA angaaris (Kastani 48f,…

TöötoadUudis

Prima Vista märkmikutöötuba

21 september 2020

26. septembril ootame teid Prima Vista kirjandusfestivali raames TYPAsse vanade raamatu kaante vahele märkmike köitma. TYPA taaskasutusmärkmikute töötoas saab igaüks…

TöötoadUudis

Tudengipäevad

15 september 2020

Tule valmista endale lahe omanäoline märkmik kirjutamiseks, joonistamiseks, konspekteerimiseks või milleks iganes muuks. Lisaks saad osaleda muuseumiekskursioonil, mille käigus tutvustame…

TöötoadUudis

DNA-mudeli töötuba

15 september 2020

Tänapäevases maailmas kuuleme tihti mõisteid nagu ‘jätkusuutlikkus’, ‘kliimamuutused’, ‘saaste’ jm. Kuigi need teemad ja keskkonnateadlikkus üldiselt on olulised, tahame selles…

Kõik postitused