Evan osales TYPA kunstiresidentuuris 2021. aasta suvel.
Evan Pank on Eesti-Austraalia kunstnik, kes elab ja töötab Sydneys, Austraalias. Aerosoolvärve ja siiditrükki kasutades loob ta töid, mis põhinevad tema enda kogemustel jalgpallifännina ja kokkupuudetel spordi, poliitika ja ühiskonna vahel. Evani tööd pärinevad tema jalgpallifänni-kogemusel ja spordi ja poliitika ning ühiskonna omavahelisel põimumisel. Sellele lisaks veel tubli annus huvi kaasaegsete probleemide ja sündmuste vastu üle kogu maailma.
8 kuud – ajateenistuse peegeldused
Evani tööd põhinevad tema ajateenistuses veedetud ajal Eesti kaitseväes, kus ta spetsialiseerus parameedikuks õhutõrjepataljonis. Saades inspiratsiooni mälestustest, embleemidest ja sümbolitest, kasutab ta teenistusest saadud materjale oma loomingus, kaasates seal veedetud aja füüsilisi komponente oma töödes. Kaitseväe ajaleht ja kasutatud padrunikestad on ümber töödeldud paberiks, skulpturaalseteks ja trükiobjektideks.
Evani tööd kehastavad mälestusi, hetki ja kogemusi, mis on isiklikud, kuid mida jagavad tuhanded teised eestlased, kes on ajateenistuse läbinud. Need tööd on siiski abstraktsed vormid, mis kutsuvad vaatajaid end interpreteerima ja kahtlemata teeb igaüks neist omad järeldused oma kogemuste põhjal.
Covidi-lõksus
Septembrikuu seisuga oli 40 000 austraallast registreerunud kojulendude ootele, sest piiriületuse osas kehtisid eriti karmid reeglid. Tegelik inimeste arv, kes mere tagant asjatult koju saamist ootavad, on aga kaks või isegi kolm korda suurem. Olles ise sellises olukorras ja lugedes lugusid inimeste kannatuste kohta, hakkas Pank valmistama käsitsitehtud plakateid, et anda edasi nende inimeste lugusid, kes mere tagant koju ei pääse.
“Ilma suuremõõtmelise siiditrüki vahenditeta, kuid varustatud tohutu hulga puutähtede ja trükimasinatega, laiendas see projekt minu trükikogemust ja võimaldas kasutada oma töös uusi protsesse. Plakatitel on kasutatud käsiladu, aerosooltrükki, markereid ja käsikirja elemente. Plakatid annavad edasi tsitaate, statistikat ja kujundeid, mis väljendavad paljude austraallaste pealtnäha võimatut olukorra koju tagasi sõita.”