Tagasi
TYPA residentuurKülaliskunstnik

Appias Albina (Jevgenija Jones) on Leedu kunstnik, kes ebatavalisi mustreid kokku pannes loob eksperimentaalseid kujutlusi loomadest ja looduslikest vormidest. Albina alustab tööd loodusest ja inimeste maailmast tekstuure kogudes, ja kannab need siis koopiapaberitega termotrükki kasutades ning grafiidiga viimistledes paberile. Tulemuseks on lehtedest koosnevad pelikanid, mullikilest ööliblikad, männiokastega trükitud magnooliad. Albina eksperimentaalne lähenemine tuttavatele looduspiltidele annab neile uue mõõtme ja pakub vaatajale tõlgendamisvõimalusi.

“Kuuajaline kunstiresidentuurist TYPAs oli kauaoodatud aeg eksperimenteerida mitmete varasemalt põgusalt puudutatud, kuid mitte kunagi täielikult avastatud teemadega, ja neid täiustada. Kuu aega täis fantastilisi tutvusi, ideedevahetust ja uusi teemasid. On haruldane võimalus iseseisvalt tegutseva kunstniku jaoks saada endale täiesti vaba aega, et uusi oskusi ja ideid välja arendada. See kunstiresidentuur pakkus selleks parimat kohta ja atmosfääri!

Suutsin seekord eksperimenteerida mitme asjaga korraga. Esiteks, lisasin esimest korda oma väljakujunenud mustvalgele stiilile värve. Eri tooni trükivärvide kasutamise võimalus TYPAs andis tõuke uurida värviliste kihtide lisamist oma töödesse, mida ma kunagi varem polnud teinud. Muuseumis töötasin värvide lisamisega oma putukatele. Putukateema inspiratsiooniks olid TYPA tohutusuured rauast trükipressid ja võrratu Tartu Loodusmuuseum.

Leidsin ka TYPA naabruskonnast palju ebatavalisi tekstuure, kõrvalasuva jalatsivabriku materjalide ja mustrite jääke. Need olid fantastilised leiud ja fantastilised päevad, mis läksid nende tekstuuride üle kandmisele paberile koopiapaberi abil. Paar nädalat hiljem, ikka veel TYPAs, muutusid osad neist tekstuuridest hoopis uuteks, krevettide ja teiste koorikloomade ja putukate piltideks mu töödes.

Veel üks oluline eksperiment, mis sel kuul aset leidis ja mis siiani jätkub, on oma graafiliste tööde kandmine keraamilistele pindadele. Esimeste katsetuste ees selles vallas olen tänu võlgu TYPAle ja selle ümbrusele, jalutuskäikudele ja vestlustele. Just nii sattusin ma kõrvalasuvasse armsasse keraamikatöötuppa, millest sai alguse edukas koostöö. Loodan selles vallas pikka jätku ja palju uusi teoseid.

Jagasin oma teadmisi muuseumis söe-termotrüki töötoas. See oli põnev, sest korraldan selliseid töötube harva, kuid nüüd mõtlen sellega jätkamisele tulevikus.

Koostasin oma termotrükis tööde fragmentidest ka kunstiraamatu. Õppisin uusi oskusi ja sain TYPA töötajate ja vabatahtlike abil teada palju väikesi saladusi raamatuköitmise kohta. Mu esimene tulemus oli väga hea! Kindlasti tuleb neid veel.

Mainimist väärib ka mitte ainult muuseumi sõbralik ja loominguline õhkkond, vaid kogu linn, mul oli õnne Tartusse saabuda maikuus, karantiini lõppedes. Tartu on imeline linn muuseumide, galeriide, ülikooli, parkide ja rohealadega. Vanalinn on väga kena. Kõik soosib uusi ideid ja uusi algusi. Olen väga õnnelik, et leidsin mitu uut sõpra – ainulaadseid kunstnikke, ja sain panna aluse mitmele uuele ühisprojektile. Ainus, mida kahetsen, oli see, et aeg jäi liiga lühikeseks. Oleksin tahtnud veel üheks kuuks jääda!”

Sarnased postitused

Kõik postitused
Kõik postitused