Tagasi

FAG Standard 550 on korrektuuripress, millesarnaseid kasutati omal ajal trükise esimese korrektuuritõmmise valmistamiseks. TYPAs kasutatame seda kursustel, töötubades ja oma trükiste valmistamiseks. Masin on ehitatud Šveitsis FAG (Fournitures pour les Arts Graphiques) tehases, selle mudel on TP-550 ning seerianumber 8809. Täpne valmistamisaeg pole teada, ent jääb 1946-1962 aastate vahele. FAG Standard 550 on üks väheseid masinaid, mis pole TYPAsse jõudnud mitte annetuse teel, vaid mille me endale töötubade tarvis soetanud oleme (täname Tartu linna toetuse eest!)

TYPA juhataja Charlotte tutvustab FAGi trükipressi:

“Fournitures pour les Arts Graphiques või siis lühemalt FAG asutati 1937. aastal Lausanne’is kõrgtrükinduse hiilgeajal. Ettevõtte lõi Joseph-Otto Bobst, võttes eeskuju Ameerikas populaarsetelt Vandercooki pressidelt. (Praegugi on USA trükistuudiotes kasutusel peamiselt Vandercookid ja Euroopa stuudiotes pigem FAGi pressid.) FAG alustas USA korrektuuripresside Euroopasse sissetoomist peale teist maailmasõda, ent juba 1946. aastal hakati ka ise presside ehitamisega Saksa- ja Prantsusmaal pihta.1960ndatel avati FAGi tootmisüksus Šveitsis ning 1962.-1991. aastatel valmistati seal umbes 2000 kõrgtrüki silinder-korrektuurpressi. FAGi masinad on reguleeritava kõrgusega – see tähendab, et pressi kõrgust saab sättida vastavalt trükitüübi kõrgusele. Meie muuseumis on see näiteks vajalik just sellepärast, et vene, euroopa ja UK/USA tähetüübid on kõik erineva kõrgusega. Eestiski on ajaloolistel põhjustel kasutusel olnud kaks kõrgust, 25,146 mm ja 23,57 mm. TYPA kogusse kuuluvat FAGi mudelit 550 valmistati aastatel 1946 – 1962.

FAGi korrektuuripresse kasutati trükitööstuses enamasti selleks, et valmistada trükise esimene tõmmis korrektuuri lugemise jaoks. Kui korrektor oli saanud esimese korrektuuripoogna peal vajalikud parandused ära märkida, läks tööjärg tagasi ladujale, kes siis tinatähti vastavalt korrektori korraldustele ümber sättis. Siis luges korrektor teksti veel kord ning kui kõik vead olid paradatud, trükiti tekst suuremas tiraažis näiteks Heidelbergi või Victoria mõnevõrra automatiseeritumate presside peal. FAGi tüüpi trükipresse on lihtne trükkimiseks valmis seada ja puhastada, mistõttu on neid mõistlik kasutada just siis, kui pole vaja teha palju koopiaid. Samal põhjusel kasutavad FAGi presse ka paljud graafikud ja trükikunstnikud.”

Kui soovid toetada TYPA tegevusi trükipärandi säilitamisel ja tutvustamisel, saad seda teha, adopteerides mõne meie masina. Korrektuuripressi aastane adopteerimistasu on 100 €. Adopteeritud masin jääb ikka oma kohale TYPAs, ent saab endale rinda kuldse sildi hea toetaja nimega ning värske kasuvanem vaba pääsme muuseumisse adopteerimisperioodi jooksul.

Saatke seadme adopteerimisesoov ja me võtame teiega täpsemalt ühendust, kuidas saate meid toetada.

    Saada