Tagasi

Hohner Rapid II on elektriline trükipress, mille annetas TYPAle Tallinna vanalinnas asuv Ukraina Kultuurikeskus (aitäh!). See tiigelpress on üks meie sagedamini kasutatavaid trükipresse, millel valmivad nii muuseumipiletid kui trükitellimused. Press töötab küll elektrimootori jõul, ent on poolautomaatne - paberit tuleb masinasse siiski panna ja välja võtta käsitsi. Masin valmistati 1963. aastal Saksamaal Hohner Maschinenbau tehases.

TYPA endine vabatahtlik Leonor Portugalist tutvustab Hohneri tiigelpressi:

“Hohner on roheline elektriline trükipress, millega mul oli rõõm TYPAs tuttavaks saada. Ma ütleks, et see on suurepärane masin töötamiseks, kui sa oled trükkimises nö level 2 – Hohner pole nii algeline kui manuaalsed pressid, ent siiski üsna kergesti mõistetav. Hohner on elektriline, mistõttu värvivaltside puhastamine võtab palju aega, ent Hohneriga töötamine on seda vaeva väärt.

Kuna Hohner on elektriline trükipress, peab sellega töötaja olema ettevaatlik, et juuksed või sõrmed kuhugi vahele ei jääks. Tegelikult julgen väita, et Hohneri turvasüsteem on väga tõhus. Ühel päeval  üritasin umbes 20 minutit aru saada, miks press tööle ei hakka. Tuli välja, et ma polnud turvalukku õigesti kinnitanud. Üheks huvitavaks detailiks on ka Hohneri trükivormi raam – millegipärast on seda väga raske pressi küljest lahti võtta, nii et pressi kasutamiseks on vaja häid kaaslasi ja nende abikäsi. Aga trükkimine ei peaks niikuinii olema üksildane tegevus!”

Kui soovid toetada TYPA tegevusi trükipärandi säilitamisel ja tutvustamisel, saad seda teha, adopteerides mõne meie masina. Adopteeritud masin jääb ikka oma kohale TYPAs, ent saab endale rinda kuldse sildi hea toetaja nimega ning värske kasuvanem vaba pääsme muuseumisse adopteerimisperioodi jooksul.

Kui soovid toetada TYPA tegevusi trükipärandi säilitamisel ja tutvustamisel, saad seda teha, adopteerides mõne meie masina. Hohneri tiigelpressi aastane adopteerimistasu on 125 €. Adopteeritud masin jääb ikka oma kohale TYPAs, ent saab endale rinda kuldse sildi hea toetaja nimega ning värske kasuvanem vaba pääsme muuseumisse adopteerimisperioodi jooksul.

Saatke seadme adopteerimisesoov ja me võtame teiega täpsemalt ühendust, kuidas saate meid toetada.

    Saada