Tagasi

Universal Rapid (seerianumber 15663) valmistati 1927. aastal Saksamaal Frankenthali linnas Schnellpressenfabrik Frankenthal Albert & Cie. AG tehases. TYPAle andis ta hoiule Greifi trükikoda ning me kasutame seda plakatite jm suureformaadiliste trükiste trükkimiseks muuseumituuridel ja avalikel sündmustel. Stopp-silinder kiirpress telliti Saksamaalt 03.05.1927 Eesti Kirjastuse Ühisuse “Postimehe” trükikojale Tartus. Pärast Tartu trükikodade ühendamist 1959. aastal sai kiirpressi uueks omanikuks Hans Heidemanni nimeline trükikoda (endine “K. Mattieseni trükikoda”). Masin oli trükikodades pidevalt töös kuni 1996. aasta novembrini. Hiljem seisis masin Tartus Vallikraavi tänaval Vilde kohvikus, kust see paljudele tartlastele tuttav peaks olema

TYPA disainer Mana oskab rääkida palju põnevaid lugusid keset TYPA masinasaali seisva suure ja rohelise trükipressi kohta:

“Universal Rapid sündis 1927. aasta kevadel Saksamaal Frankenthali tehases ning reisis sealt juba samal aastal oma uude koju Eesti Kirjastus-Ühisus Postimehe trükikotta, mis asus Tartus Ülikooli tänaval. See oli uhke trükikoda – neli korrust täis trükimasinaid, ladumismasinaid ja käsiladu, köitemasinaid ja tsinkograafiaseadmeid. Postimees oli sel ajal üks Tartu suurimaid trükikodasid, kus töötas üle saja inimese ning kus lisaks ajalehtedele trükiti ka näiteks raamatuid. Kiirpress hakkas Postimehes trükkima raamatupoognaid, müürilehti ja teisi suuremõõtmelisi trükiseid. Elektrimootori abiga suutis ta valmistada lausa 1000 trükist tunnis – sealt ka nimi Universal Rapid.

Aastad möödusid ning ühel kõledal novembrikuu päeval avastas Universal Rapid, et ta ei tööta enam mitte Postimehe, vaid Tartu Kommunisti trükikojas. Nõukogude võim tõi endaga kaasa veelgi suuremaid muutusi. 1959. aastal ühendati Tartu kolm suurt trükikoda Hans Heidemanni nimeliseks trükikojaks ning kiirpress koliti Ülikooli tänavalt Kastani tänaval asuvasse kotta. Kuigi käes oli sügav Nõukogude aeg, peeti vanast saksa pressist ikka lugu. Kiirpress töötas vana järjekindlusega edasi aastakümneid, nägi Nõukogude Liidu lagunemist ja taaskord trükikoja nime muutmist. Nüüd töötas ta Tartu Trükikojas ning trükkis tabeleid ja kuulutusi, muuhulgas ka plakateid Vanemuise teatrile – ikka vanas heas kõrgtrükitehnikas. Olgugi, et 1990ndatel oli kõrgtrükk läänemaailmas juba ammu kadunud tehnika ning Eestiski pea lõplikult hääbunud, trükkis Universal Rapid plakateid edasi nii kaua kui võimalust anti – 1996. aasta novembrini.

Mis sai edasi? Universal Rapidi uueks omanikuks sai trükikoda Greif ning kiirpress läks lõpuks pensionile. Pensioniiga asus ta veetma Vallikraavi tänavale, kus kunagise Mattieseni trükikoja hoones avati Mattieseni raamatupood ja Vilde kohvik. Sealt jäi ta meelde paljudele tartlastele.

14 aastat hiljem, 2010. aastal avati Kastani tänaval (sealsamas, kus kiirpress viimati Vanemuisele plakateid trükkis) Eesti Trükimuuseum (nüüdseks TYPA) ning Greifi trükikoda otsustas anda pressi muuseumile hoiule. Transport Vallikraavist Kastani tänavale polnud lihtne – trükipress ei mahtunud Vilde kohviku uksest välja. Transportimiseks oli vaja ta võtta juppideks lahti ning muuseumis tagasi kokku panna. Toonane muuseumidirektor tegi lahtimonteerimise protsessist samm-sammult fotosid, et oleks kasutusjuhend, mille abil masin hiljem tagasi kokku panna. Ja siis juhtus nii, et kolimissaginas ei pandud tähele kui keegi fotoaparaadi pihta pani… Nõnda viidi Universal Rapid tükkideks lahtivõetuna Trükimuuseumisse, aga läks pea pool aastat, enne kui ühe vana trükitöölise abiga ta taas kokku pandi.

Universal Rapid sai uuesti töökorda ning trükkis TYPAle esimese plakati 10.02.2011. Pensionieas me teda enam elektrimootoriga ühendanud pole, vaid kasutame trükkimiseks käerammu – hooratast saab ka käsitsi ringi ajada. Ka Trükimuuseumi-/TYPA-aegadel on Universal Rapid pidanud mitu korda kolima. 2014. aastal kolis Trükimuuseum Kastani tänavalt Aparaaditehasesse ning 2018. aasta alguses oma praegusesse asukohta Samelini saapavabriku hoovis. Neil kordadel pole aga olnud vaja kiirpressi juppideks lahti võtta, vaid piisanud on kraanast ja veoautost.

93 aastat hiljem trükib Universal Rapid TYPAs jätkuvalt plakateid ja teisi suuremõõtmelisi trükiseid. Viimati kasutasime teda tänavusel Vabariigi aastapäeval 1920. aasta rahulepingute koopiate trükkimiseks.

Kui soovid toetada TYPA tegevusi trükipärandi säilitamisel ja tutvustamisel, saad seda teha, adopteerides mõne meie masina. Adopteeritud masin jääb ikka oma kohale TYPAs, ent saab endale rinda kuldse sildi hea toetaja nimega ning värske kasuvanem vaba pääsme muuseumisse adopteerimisperioodi jooksul.

Kui soovid toetada TYPA tegevusi trükipärandi säilitamisel ja tutvustamisel, saad seda teha, adopteerides mõne meie masina. Kiirpressi aastane adopteerimistasu on 500 €. Adopteeritud masin jääb ikka oma kohale TYPAs, ent saab endale rinda kuldse sildi hea toetaja nimega ning värske kasuvanem vaba pääsme muuseumisse adopteerimisperioodi jooksul.

Saatke seadme adopteerimisesoov ja me võtame teiega täpsemalt ühendust, kuidas saate meid toetada.

    Saada