Tagasi

N-140 on Nõukogude koopia Linotype masinast ehk realadumismasinast, mille lõppsaaduseks on tinast tekstiread. Masina ülaosas on magasin, milles on sadu kitsastesse pesadesse paigutatud tähematriitse. Kui masinladuja vajutab klaviatuurile, vabastab masin vastava tähemärgi matriitsi, see liigub teiste kõrvale kogujasse ja moodustab ühe tekstirea. Pärast rea valmimist liiguvad matriitsid valamiskatla ette, kus sulatinast valatakse tekstirida. Linotüüpe kasutati nii raamatute kui ajalehtede ladumiseks laialt kuni 1970. aastateni ning üksikutel juhtudel veel üheksakümnendatelgi. Näiteks Tartus Vallikraavi tänaval asuvas Karl Mattieseni trükikojas kasutati sedasama masinat veel 1996. aastalgi. Realadumismasin N-140 on valmistatud 1972. aastal Leningradi polügraafiamasinatehases, selle seerianumber on 7553 ning ta kaalub ca 1,2 tonni.

Kui soovid toetada TYPA tegevusi trükipärandi säilitamisel ja tutvustamisel, saad seda teha, adopteerides mõne meie masina. Adopteeritud masin jääb ikka oma kohale TYPAs, ent saab endale rinda kuldse sildi hea toetaja nimega ning värske kasuvanem vaba pääsme muuseumisse adopteerimisperioodi jooksul.

Kui soovid toetada TYPA tegevusi trükipärandi säilitamisel ja tutvustamisel, saad seda teha, adopteerides mõne meie masina. Realadumismasina aastane adopteerimistasu on 125 €. Adopteeritud masin jääb ikka oma kohale TYPAs, ent saab endale rinda kuldse sildi hea toetaja nimega ning värske kasuvanem vaba pääsme muuseumisse adopteerimisperioodi jooksul.

Saatke seadme adopteerimisesoov ja me võtame teiega täpsemalt ühendust, kuidas saate meid toetada.

    Saada