Tagasi

Saksamaal Leipzigis, August Fommi tehases valmistatud paberigiljotiin (seerianumber 17284) jõudis TYPAsse Eve Musto annetusena (aitäh!). See on üks kahest vanaaegsest mehaanilisest giljotiinist, mis TYPAs on. Paberigiljotiinidega lõigatakse suuri paberipoognate pakke väiksemateks lehtedeks või raamatute sisuplokke sobivasse mõõtu. Paberigiljotiinil on üks tera, mis lõikab paberit tänu diagonaalsele liikumisele, mitte survejõule. Sel põhjusel saab giljotiiniga lõigata nii suuri paberipakke, kui parajasti masinasse mahub. Fommi giljotiini täpne vanus pole teada, ent tõenäoliselt valmistati ta hiljemalt 20. sajandi alguses.

TYPA endine töötaja Masha tutvustab paberigiljotiini nii:

Tee TYPAsse leidis Fommi giljotiin Võru aedniku Eve Musto kaudu, kes 1990. aastate alguses plaanis välja anda ökoviljeluse teemalist ajalehte ja trükiseid. Selle tarvis hankis ta Rootsist Kumla linnast trükipressi, tähelao, giljotiini ja mõned kirjutusmasinad. Projekt siiski ei käivitunud ning Musto annetas 2018. aastal giljotiini ja kirjutusmasinad TYPAle.

Et paberigiljotiin jõudis meieni lahtivõetuna, vajas ta kõigepealt ohtralt hoolt ja armastust, et üldse muuseumis tööle hakata. Masha jutustab toreda loo sellest, kuidas giljotiinitükid muuseumieksponaadiks said: “Fommi giljotiin on meie suuruselt teine mehaaniline giljotiin. Esimese ja muuseumis juba kauem eksponaadina töötanud Chn. Mansfeldi giljotiiniga näitame külastajatele, kuidas lõigata pakse paberipakke. Fommi oma on väiksem, pisut erinev ja vajas TYPAsse saabudes palju puhastamist ja õlitamist. Selle töö tegi ära üks muuseumisse ühiskondlikult kasulikku tööd tegema tulnud endine kriminaal. Jah, kui Tartus purjus peaga autot juhid või muu pahandusega hakkama saad, võib juhtuda, et satud just TYPAsse seinu värvima, värvipuhastuslappe lõikama või masinaid õlitama. Üks meie ÜKT-lastest oli aga eriliselt osav ja sai seega ülesandeks giljotiini töökorda sättimise. Ta istus alati masina peal rätsepistes ja muudkui õlitas ja õlitas. Samal ajal tegime meie muuseumikülastajatele ekskursioone ning “giljotiin ja õlitaja” sai juba peaaegu et näituse osaks. Kui ÜKT-tegijal oli aeg lahkuda, oli meil näitusesaalis püsti läikiv ja täiesti uueväärne Fommi giljotiin.”

Kui soovid toetada TYPA tegevusi trükipärandi säilitamisel ja tutvustamisel, saad seda teha, adopteerides mõne meie masina. Adopteeritud masin jääb ikka oma kohale TYPAs, ent saab endale rinda kuldse sildi hea toetaja nimega ning värske kasuvanem vaba pääsme muuseumisse adopteerimisperioodi jooksul.

Kui soovid toetada TYPA tegevusi trükipärandi säilitamisel ja tutvustamisel, saad seda teha, adopteerides mõne meie masina. Fommi giljotiini aastane adopteerimistasu on 100 €. Adopteeritud masin jääb ikka oma kohale TYPAs, ent saab endale rinda kuldse sildi hea toetaja nimega ning värske kasuvanem vaba pääsme muuseumisse adopteerimisperioodi jooksul.

Saatke seadme adopteerimisesoov ja me võtame teiega täpsemalt ühendust, kuidas saate meid toetada.

    Saada