Kas sa teadsid, et siis, kui mõnda raamatusse pole keegi kaua aega sisse vaadanud, lähevad nende raamatute  tähed jalutama? Nad käivad üksteisel külas, jutustavad uusi lugusid senitundmatuis keeltes ning koostavad ühiselt suurt Tarbetute Tarkuste Entsüklopeediat.

Aga niipea, kui sa tolle tolmunud köite kaaned lahti lööd, on tähed silmapilkselt tagasi. Esialgu võib nende järjekord pisut sassis olla – eks püüa ise miljoni kaaslase seas ühe hetkega õige paik leida! Aga ole mureta, sedamööda, kuidas lugemisjärg edeneb, nihkuvad ka tähed kohtadele…

Mis siis ikkagi saab raamatutest, mida enam ei vajata? Vastupidiselt inimlikele suurkujudele, kellest säilivad pigem sõnad ning vaid mõnest üksikust ärakuivatatud kest, on raamatutega pahatihti teine lugu — sõnad on unustatud, kuid kehad säilivad. Kogunevad, kuhjuvad ja kattuvad tolmuga. Gutenbergi galaktika on paisunud ja jõudnud oma suurimate võimalike piirideni. Raamatud hakkavad alla pudenema sedamööda, kuidas nende alt riiuleid ära tõmmatakse. Üleliigsed raamatud jahvatatakse pudiks ning nendest saavad restikesed, mille peale bensiinijaamas pistetakse kohvitops ja kabanoss.

Raamatutuppa on leidnud tee Lenin ja lapsed, Cartland koos karburaatoriga ning kõik pruunid, punased ja mustad ENEd. Sajanditagune saksa romaan oma pudenevas nahkköites jagab riiulit mootorsae Družba kasutusjuhendiga… Jah, see ongi absurd, eklektika ja oikumeeni äär. Siin saad sirvida kadunud maailma tolmuseid tunnistajad. Mõne lemmiku võid ka kaasa soetada, kui selleks soovi on.

TYPAle ja raamatutoale pakutakse tihti üleliigseks muutunud raamatuid nii kodudest kui ka raamatukogudest. Tahame vanadele raamatutele anda uue võimaluse – sorteerime need vastavalt konditsioonile ja sisule ning suuname uuesti ringlusesse. Väärtuslikud, erilised, populaarsed, uued ja heas seisukorras raamatud saavad ajutise peatuspaiga raamatutoa riiulitel, kust nad juba õige varsti uute lugejate kodudesse rändavad.

Raamatud, millel on ilusad ja terved kaaned, kuid mis enam suurt lugemiselamust ei paku, jätavad oma sisuplokid vanapaberikonteinerisse ning kaantest valmistatakse erilisi TYPA Stationery taaskasutusmärkmikke. Kogu kaante vahelt välja rebitav paber sõidutatakse Räpina paberivabrikusse, kus valmistatakse sellest uut ja tugevat kartongi.

Korduvalt on meie tähelepanu juhitud sellele, et Fahrenheitis pole seinakella. Tõesti, üks päevinäinud stiilne ajanäitaja võiks ju olla, aga ainus tingimus on see, et ta peaks puhkama oma põhitööst ehk alalõpmata “õige” kellaaja meeldetuletamisest. Las olla üks koht, kus ajal ei ole ülearu määravat ja tagantutsitavat rolli. Koht, kus aeg liigub omas tempos ja toasolijal on vaba valik temaga kas kaasa minna või maha jääda. Koht, kus aega on, sest see ei loe. 

Järjest enam satub raamatutuppa neid, kes on otsustanud just siin oma aja natukeseks peatada. Lugedes, istudes, mõtiskledes. Ja on ka neid, kes nähtaval kujul on tahtnud mõne hetke oma elus jäädvustada. Et jääks püsima see, mis või kes loeb. Hetkes. 

Rendi ruume

Kui sul on üle jäänud vanu või juba läbi loetud, aga viisakaid raamatuid, siis ära viska neid prügikasti, vaid too parem meile. Anname neile veel ühe võimaluse ja leiame üleliigseks muutunud raamatutele uue eesmärgi kas Fahrenheiti raamatutoas, TYPA Stationery märkmikena või taaskasutatud materjalidest kartongina.

Võtame raamatuid vastu iga kuu viimasel neljapäeval. Kui soovid meile raamatuid tuua, siis lepi kokku sobiv aeg nende üle andmiseks kirjutades meiliaadressil fahrenheit451@typa.ee.

Too raamatuid