Tagasi
TYPA residentuurKülaliskunstnik

Lara on multidistsiplinaarne kunstnik, kes töötab paberi, graafika, keraamika ja klaasiga. Argentiinas sündinud ja Londonis üles kasvanud kunstniku tööd keskenduvad kodutundele ja kuidas see tunne on üles ehitatud erinevatele motiividele ja sümbolitele.

Olles viimasel paaril aastal mitu korda kolinud, hakkas ta tegelema paberikunstiga vajadusest töid transportida. Kasutades vaid paberit ja skalpelli, pakuvad need lihtsad vahendid lõputult võimalusi. Alguses väikesed, kaasaskantavad väljalõiked kasvasid Lara kolmekuulise kunstiresidentuuri jooksul TYPAS kiiresti uutesse mõõtmetesse. Juurdepääs TYPA stuudiole ja mitmetele erinevatele materjalidele tähendas ühtlasi suuremõõtmeliste paberväljalõigete ja lõpuks ka neist tehtud tsüanotüüpiate loomist.

Inspireerituna Tartu kaunitest akendest ja nende ees rippuvatest nostalgilistest pitskardinatest tekkis Laral uus suhe kodu ja kodutundega, otsides uues midagi vana ja tuttavat ja luues kodumotiividest kummastava paralleelmaailma.

TYPAs olles sai Lara uurida linoollõike, sügavtrüki, kõrgtrüki, paberivalmistamise ja tsüanotüüpia tehnikaid ja viis ka läbi taimedega trükkimise avaliku töötoa.

Tema residentuuri kulminatsiooniks sai töödeseeria “Varjuteosed”, mille näitus oli väljas Aparaaditehase Armastuse Saalis. Seal esitletud paberväljalõiked ja neist tehtud tsüanotüüpiad võtavad kokku motiivid, mida ta kogus Tartus veedetud aja jooksul – kohas, mida ta nimetas “koduks eemal kodust eemal kodust”.

“Varjuteosed” kaardistab Lara teekonda kodu tajumiseni vahepealse alana. Multidistsiplinaarse kunstnikuna jõudis Lara varjude kui haaramatute suhete visuaalse väljenduse juurde – tunnetades kohta, mis on sama palju eemal kui see on kohal. Kui puu vari liigub sujuvalt üle hoone, muudab seda, sulab sellega kokku, saavad need kaks asja üheks, olles siiski erinevad.

„On midagi võõrast õhus, mida ma hingan, vees, mida ma joon, süsinikus mu kontides, ja mu mõtetes.” – Jenni Odell.

Lara paberväljalõiked peegeldavad nende looja liikumist ja liikumist, mis sellele eelnes. Abstraktse ääremail, muudavad nad maastikku, millel asuvad, ja distantseerivad end vaatajast. Need tekitavad varje, unenäotaolisi elavaid pilte, mis segavad end ümbritsevasse. Neis unenägudes korra loomine võrdub püüdlusega tabada tabamatut kodu. Füüsiliselt põhjustavad varjud kokkupuute kujutletava ja reaalsuse arusaadavate mustrite vahel.

Tsüanotüüpia on varjumängu edasiarendus, võimalus aheldada paberilõigete tekitatud varje. Tulemuseks on füüsilised, kombatavad, peaaegu kummituslikud versioonid Lara originaallõigetest.

“Varjude mäng on enamat kui optiline nähtus. See väljendab meie visiooni endast, meie pidevat tööd oma identiteedi loomisel. Varjud on muutuv olemasolu, mis võimaldab meil avastada iseenda teisi külgi. Nad on membraan, mis eraldab meid pimeduse maailmast. Eraldades päeva ja öö, tumeduse ja valguse, pakuvad nad uuendatud viisi vaadata maailma.” Paolo S.H. Favero

Sarnased postitused

Kõik postitused
Kõik postitused