Ühemurruline voltmasin, mis on kokku pandud “Ühiselu” trükikojas Tallinnas. Masinal on kolm kokkupuutuvat valtsi, millest kaks pealmist haaravad sirge paberilehe ning lükkavad selle vastu masina tagaosas olevat piirajat nii, et paber paindub alla ja satub voldikohast teise ja kolmanda valtsi vahele. Seda voltijat kasutati põhiliselt raamatu eeslehtede voltimiseks.
Ühiselu trükikojas 1953. aastal valmistatud ühemurruline voltmasin istub TYPAs tagasihoidlikult näitusesaali ukse kõrval ja ootab, et mõni külastaja küsiks, mis ta on ja mida ta teeb. Tegelikult peab ta uhke olema, sest on üks muuseumi esimesi asukaid. Kui ta vaid rääkida oskaks, pajataks ta kindlasti toredaid lugusid oma elust Ühiselu trükikojas, kus tema põhiliseks tööks oli raamatute eeslehtede voltimine. Sel voltmasinal on kolm kokkupuutuvat valtsi, millest kaks pealmist haaravad sirge paberilehe ning lükkavad selle vastu masina tagaosas olevat piirajat nii, et paber paindub alla ja satub voldikohast teise ja kolmanda valtsi vahele.
TYPAni jõudis voltmasin annetusena trükikoja Greif kaudu ning tegelikult ei ole ta üldse mitte ainuke Ühiselust pärit museaal meie kogus. Suur osa muuseumi kollektsioonis olevaid puu- ja metalltähti on pärit just Ühiselu trükikojast.
Põnev on ka voltija sünnilugu. Nimelt ei ole ta tellitud mõnest uhkest välismaisest tehasest, vaid kokku pandud Tallinnas täpselt Ühiselu vajaduste järgi. Lisaväärtust annab voltmasinale see, et tema puidust laud on täpselt paras muuseumikass Rubyle istumiseks ja parajast kõrgusest muuseumis toimuva üle valve pidamiseks.
Kui soovid toetada TYPA tegevusi trükipärandi säilitamisel ja tutvustamisel, saad seda teha, adopteerides mõne meie masina. Adopteeritud masin jääb ikka oma kohale TYPAs, ent saab endale rinda kuldse sildi hea toetaja nimega ning värske kasuvanem vaba pääsme muuseumisse adopteerimisperioodi jooksul.
Kui soovid toetada TYPA tegevusi trükipärandi säilitamisel ja tutvustamisel, saad seda teha, adopteerides mõne meie masina. Ühiselu voltmasina aastane adopteerimistasu on 75 €. Adopteeritud masin jääb ikka oma kohale TYPAs, ent saab endale rinda kuldse sildi hea toetaja nimega ning värske kasuvanem vaba pääsme muuseumisse adopteerimisperioodi jooksul.
Saatke seadme adopteerimisesoov ja me võtame teiega täpsemalt ühendust, kuidas saate meid toetada.