Tagasi

Trükipress Monopol valmistati Saksamaal Johne-Werk AG tehases. Masina täpne valmistamisaeg pole teada, ent see jäi 1923-1964 aastate vahele. Pressi annetas TYPAle trükikoda Gutenbergi pojad (aitäh!). Varasemalt oli press kasutusel stantsina ning praegugi on masina sees näha stantsivormi. Hetkel pole press kahjuks töökorras ega kasutuses.

Monopoli tiigelpressi tutvustab TYPA giid Mirjam nii:

Monopol on ajaloolise ja esteetilise väärtusega ning heas korras tiigelpress Saksamaalt. Pressi valmistas 20. sajandi keskpaigas raamatutööstuse seadmete tootja Johne-Werk AG Grafische Maschinen, mille masinad olid Eesti trükitööstuses pigem vähetuntud.

Meie Monopol reisis Eestisse Rootsist, kus see oli aastaid kasutusel stantsina. See tähendab, et pressi ei kasutatud mitte trükivärviga paberile trükkimiseks, vaid selle värvivaltsid olid eemaldatud ja trükiraami asemel oli masinasse paigutatud teravate servadega stantsimisvorm. Tugeva survega vajutati see vastu paberit, pappi või kartongi, et lõigata välja erikujuga pakendeid, postkaarte, puslesid, etikette jm. TYPA masinasaalis asuvas Monopolis on veel praegugi näha stantsivormi.

TYPAsse jõudis Monopol 2016. aasta kevadel annetusena trükikojalt Gutenbergi Pojad OÜ. Aitäh! Meie juures tiigelpress veel tööd teha ei ole jõudnud, sest vajab esmalt pisut puhastamist ja kõpitsemist. Just seetõttu otsibki ta endale ka head kasuvanemat, kelle abiga jälle töökorda saada.

Kui soovid toetada TYPA tegevusi trükipärandi säilitamisel ja tutvustamisel, saad seda teha, adopteerides mõne meie masina. Adopteeritud masin jääb ikka oma kohale TYPAs, ent saab endale rinda kuldse sildi hea toetaja nimega ning värske kasuvanem vaba pääsme muuseumisse adopteerimisperioodi jooksul.

Kui soovid toetada TYPA tegevusi trükipärandi säilitamisel ja tutvustamisel, saad seda teha, adopteerides mõne meie masina. Monopol tiigelpressi aastane adopteerimistasu on 125 €. Adopteeritud masin jääb ikka oma kohale TYPAs, ent saab endale rinda kuldse sildi hea toetaja nimega ning värske kasuvanem vaba pääsme muuseumisse adopteerimisperioodi jooksul.

Saatke seadme adopteerimisesoov ja me võtame teiega täpsemalt ühendust, kuidas saate meid toetada.

    Saada