Tagasi

Monotüüp (Monotype) on tinatähtede valmistamise masin, mis leiutati 19. sajandi lõpus Ameerikas. Õigemini koosneb see kahest masinast: klaviatuurist ning valamismasinast. Klaviatuuril toksitakse sisse vajaminev tekst ning masin perforeerib paberisse augukombinatsioonid, mis tähistavad konkreetseid tähemärke. Valamismasin aga valab sulametallist tähed perfolindilt saadud info järgi. TYPAs asuv monotüüp on valmistatud 1963. aastal ning see töötas Tartus vanasti Vallikraavi tänaval Karl Mattieseni trükikojas. Hetkel on monotüüp parandamisel ja loodetavasti peatselt ka töökorras. Masina annetas TYPAle trükikoda Greif.

TYPA disainer Mana tutvustab Monotüüpi nii:

Minu arust on Monotüüp TYPA üks kõige põnevam ja salapäraseim masin. Salapärane seetõttu, et ta on hiiglama keeruline ning seetõttu, et ta veel ei ole töökorda saanud. Olen töötavaid Monotüüpe näinud Saksamaa ja Belgia trükimuuseumides/trükikodades ning ootan põnevusega seda päeva, kui see masin ka siin puhisedes ja kolksudes värskeid metallist trükitähti vorpima hakkab!

Monotüüp on tinatähtede valmistamise masin, mis leiutati 19. sajandi lõpus Ameerikas. Õigemini on tegemist kahe masinaga: üks on klaviatuur, mis perforeerib paberisse augukombinatsioone (mis tähistavad konkreetseid tähemärke, mida on hiljem tarvis kasutada) ning teine on valamismasin, mis perfolindilt saadud info järgi vajalikud tähed sulametallist valmis valab. Töötavat monotüüpi näeb näiteks siit videost.

Masina annetas TYPAle trükikoda Greif. See konkreetne masin valmistati aastal 1963 ning ta asus enne TYPAsse toomist Tartus Vallikraavi tänaval majas, kus praegu on Vilde ja Vine kohvik ning Shootersi baar. Omal ajal asus seal trükikoda – Nõukogude ajal Hans Heidemanni nimeline, Eesti ajal Karl Mattieseni nimeline trükikoda. Viimati töötas Monotüüp seal majas 1995. aastal. Hetkel on masina tööle saamiseks tarvis mootorit, natuke hooldust ning koolitust mõnes teises Euroopa trükimuuseumis, et masina kasutamiseks vajalikud teadmised-oskused majja tuua.

Kui soovid toetada TYPA tegevusi trükipärandi säilitamisel ja tutvustamisel, saad seda teha, adopteerides mõne meie masina. Adopteeritud masin jääb ikka oma kohale TYPAs, ent saab endale rinda kuldse sildi hea toetaja nimega ning värske kasuvanem vaba pääsme muuseumisse adopteerimisperioodi jooksul.

Kui soovid toetada TYPA tegevusi trükipärandi säilitamisel ja tutvustamisel, saad seda teha, adopteerides mõne meie masina. Monotüübi aastane adopteerimistasu on 125 €. Adopteeritud masin jääb ikka oma kohale TYPAs, ent saab endale rinda kuldse sildi hea toetaja nimega ning värske kasuvanem vaba pääsme muuseumisse adopteerimisperioodi jooksul.

Saatke seadme adopteerimisesoov ja me võtame teiega täpsemalt ühendust, kuidas saate meid toetada.

    Saada