Tagasi

Korrektuuripress NVK 2 on valmistatud 1956. aastal Nõukogude Liidus Harkovi trükitehnikatehases “Poligrafmash”. Enne TYPAsse kolimist oli ta kasutuses Riigi Teataja Kirjastuse trükikojas Tallinnas. Korrektuuripresse kasutati vanasti trükikodades selleks, et kontrollida trükiladu enne kui see päris trükimasinasse trükki läks.

TYPA giid ja vabatahtlike koordinaator Volha tutvustab korrektuuripressi nõnda:

Korrektuuripressid olid vanasti igas vähegi suuremas trükikojas ning nendega tehti proovitõmmiseid, et kontrollida ladumismasinaga laotud tekstiridasid või pisemate trükiste küljendust, kujundust ja trükivigasid enne kui tellimus päris trükimasinaga trükki läks.

Esimesi selletaolisi korrektuuriseadmeid toodeti juba hilistel 1930ndatel nii Nõukogude Liidus kui Hollandis. Korrektuuripress on oma ehituselt lihtne: ta koosneb alusest, katteraamist ning metallist survesilindrist. Aluse peale pannakse trükiladu. Kuna masinal värvivaltsid puuduvad, tuleb trükivormile värvi ise käsitsi peale kanda. Seejärel läheb trükivormi peale paber, mis kaetakse kangast katteraamiga. Tõmmise tegemiseks tuleb survesilinder käsitsi üle trükivormi ja paberi liigutada.

Meie NVK 2 on valmistatud Nõukogude Liidus, Harkovi trükitehnikatehases “Poligrafmash” aastal 1956 ning ta oli varem kasutuses Riigi Teataja Kirjastuse trükikojas. Võiks öelda, et tegemist on TYPA kõige lihtsama trükipressiga. TYPAsse jõudis ta 2010. aastal ning muuseumi algusaastatel kasutasime seda korrektuuripressi igapäevaselt hoopis töötubades. Kuna head trükikvaliteeti on selle pressiga keeruline saavutada, siis nüüd on ta jäänud tõesti vaid korrektuuripressiks. NVK 2-ga tegime korrektuuritõmmised näiteks nii “Väikse printsi” kui “The Little Prince” laotud tekstist.

Kui soovid toetada TYPA tegevusi trükipärandi säilitamisel ja tutvustamisel, saad seda teha, adopteerides mõne meie masina. Adopteeritud masin jääb ikka oma kohale TYPAs, ent saab endale rinda kuldse sildi hea toetaja nimega ning värske kasuvanem vaba pääsme muuseumisse adopteerimisperioodi jooksul.

Kui soovid toetada TYPA tegevusi trükipärandi säilitamisel ja tutvustamisel, saad seda teha, adopteerides mõne meie masina. Korrektuuripressi NVK 2 aastane adopteerimistasu on 125 €. Adopteeritud masin jääb ikka oma kohale TYPAs, ent saab endale rinda kuldse sildi hea toetaja nimega ning värske kasuvanem vaba pääsme muuseumisse adopteerimisperioodi jooksul.

Saatke seadme adopteerimisesoov ja me võtame teiega täpsemalt ühendust, kuidas saate meid toetada.

    Saada