Tagasi
KategoriseerimataUudis

Pressiteade 28.05.2020

 

Eesti ettevõte on nomineeritud üleeuroopalisele kultuuripärandiauhinnale

TYPA trüki- ja paberikunstikeskus on nomineeritud Euroopa Komisjoni ja Europa Nostra väljaantavale ILUCIDARE eripreemiale, millega tunnustatakse innovaatilisi lahendusi kultuuripärandi säilitamisel.

Tartus asuv TYPA keskus on valitud kuue parima sekka ILUCIDARE eripreemiale kandideerijatest. Preemiat, mille saaja kuulutatakse välja tuleval sügisel, antakse Euroopa kultuuripärandi ja Europa Nostra auhinnana välja esimest korda.

Trüki- ja paberikunstimuuseumi, -stuudio ja kunstnike residentuuribaasina tegutsev TYPA keskus pälvis ILUCIDARE hindamiskomisjoni tähelepanu oma pühendumisega alternatiivsetele trüki- ja paberikunstivõtetele, mis omakorda on aidanud edasi kanda neid töövõtteid ja stiile, mis piisava tähelepanuta jäädes oleksid kadumisohus. Samuti kiideti TYPAt euroopaülese töötajate ja koostööpartnerite võrgustiku loomise ja Euroopa Solidaarsuskorpuse vabatahtlike kaasamise eest. “Selle muuseumi innovaatilisus peitub tema unikaalses kontseptsioonis, ajalooliste töövõtete ja tänapäevaste töövahendite kombineerimises ja avalikkuse kaasamise mudelis,” kommenteeris trüki- ja paberikunstikeskuse saavutusi ILUCIDARE žürii.

Žürii mainitud unikaalne kontseptsioon ehk töötava muuseumi põhimõte tähendab, et külastajad saavad muuseumiekskursiooni käigus proovida paberivalmistamist, erinevate pressidega trükkimist ja seeläbi mõistavad paremini ajalooliste trüki- ja paberivalmistustehnikate olulisust. Töötav muuseum täidab samas ka kunstistuudio rolli, mis loob tasakaalu praktilise kunstiõppe ning seadmete ja vaimuvara säilitamise vahel. Muuseum pakub huvilistele võimalust osaleda töötubades, kursustel ja teistel temaatilistel üritustel.

TYPA graafikastuudio juhataja Charlotte Biszewski sõnul on nominatsioon ILUCIDARE auhinnale trüki- ja paberikunstikeskuses tehtud töö eest suur tunnustus. “See nominatsioon peegeldab meie kaht suurimat väärtust – trüki- ja paberikunsti rikka ajaloo talletamine ja innovaatiline lähenemine trükitehnikate praktiseerimisele ja õpetamisele,” räägib Biszewski. Eramuuseumina tegutsev TYPA on rohkem kui kümne aasta jooksul teinud suuri edusamme rahvusvahelise koostöö edendamisel, tutvustanud trükikunsti tartlastele ja teistele huvilistele nii Eestist kui välismaalt ning andnud oma panuse linna kultuurimaastiku mitmekesistamisesse. “Juba kuue parima sekka jõudmine on TYPA jaoks suur au, ent ILUCIDARE eripreemia võit mitte ainult ei tõestaks TYPA muuseumi ja stuudio tähtsust Euroopa pärandiloos, vaid aitaks laiemalt tutvustada meie progressiivset lähenemist muuseumiharidusele.”

Euroopa kultuuripärandi ja Europa Nostra auhindade ILUCIDARE eripreemia eesmärk on leida ja propageerida parimaid kultuuripärandist juhitud innovaatilisi ja rahvusvahelist suhtlust arendavaid praktikaid ning tunnustada väljapaistvaid saavutusi. Euroopa kultuuripärandi ja Europa Nostra auhindu veab Europa Nostra koostöös Euroopa Komisjoniga alates 2002. aastast.

Lisaks TYPA trüki- ja paberikunstikeskusele kandideerivad ILUCIDARE eripreemiale ka Prantsusmaa, Portugali ja Hispaania ühine ettevõmine Smart Heritage City, Hollandis tegutsev St. John’s Bulwark, Itaalia ja Süüria ühisprojekt Arcahaeology for a young future, Poolas asuv The Oppenheim House ja Suurbritannia ettevõte The Friends of Czech Heritage. Eripreemia võitja kuulutatakse välja 2020. aasta sügisel.

Sarnased postitused

Kõik postitused
KategoriseerimataUudis

TYPA otsib galerii ja residentuuri koordinaatorit

12 juuli 2022

TYPA kunstiresidentuur on pikima ajalooga siiani toimiv kunstiresidentuur Lõuna-Eesti piirkonnas. Igal aastal pakume residentuuri 12 rahvusvahelisele kunstnikule üle kogu maa…....

KategoriseerimataUudis

TYPA otsib turunduse ja meedia spetsialisti

12 juuli 2022

Vajame turunduse ja meedia spetsialisti, kes koostaks pikemaid ja lühemaid turundusstrateegiaid ja -kampaaniaid ning korraldaks nende elluviimise, haldaks suhtlust sotsiaalmeedias,…

KategoriseerimataUudis

TYPA otsib visuaalivõlurit

11 juuli 2022

Visuaalivõlur ehk disainer hoolitseb selle eest, et TYPA visuaalne kommunikatsioon oleks äge ja tasemel: kujundab plakateid ja infomaterjale nii ekraanile…

Kõik postitused