Zach Clark on Oakland, Californias tegutsev kunstnik, õppejõud ja toimetaja. Ta teenis oma BFA Illinois, Chicago ülikoolist ja MFA California Davis ülikoolist. Tema tööd keskenduvad asukoha põhistele mälestustele ja asuvad graafika, fotograafia ja publitseerimise keskteel. Ta avaldab töid National Monument Press nime all: see on kirjastus, mis keskendub ainulaadselt ameerikalikele lugudele, mida toetatakse väiketiraažiliste trükiste ja kuraatoriprojektide kaudu, mis on suures osas valminud koostöös teiste kunstnikega. Ta on üks kahest omanikust Oaklandis asuvast risograaf trükistuudiost, Chute Studio. Zach Clark on lektor East Bay, California State ülikoolis ja on töötanud, õpetanud ja oma töid esitlenud Põhja-Ameerikas, Euroopas ja Jaapanis.
5. detsembril avasime TYPA galleriis tema näituse “On Reflection.”
Näitus on kogu trükipõhistest töödest, mille eesmärk on dokumenteerida linna suhet Päiksega, mis muudab Eesti varatalvel päevi järjest lühemaks. Fotod, kirjad ja tekstuurid, mis on peamiselt trükitud mimeograafil — pea kadunud meetodil — annavad alternatiivi ja eksperimentaalse lähenemise, et anda edasi valguse kiirelt kaduvat loomust ja keelelist nappust seda kirjeldada. “On Reflection” on justkui ettekanne meist mööduvatest päevadest, kus uusi töid lisatakse näitusele aasta lühima päevani.
Zach kirjutab näituse kohta:
“See näitus hõlmab kahte ainulaadset teost: samanimelist teost „On Reflection”, ja tegevuspäevikut „Mimeograafide trükkimine Typas”, mis jäädvustab minu esialgset suhtlust ja katsetusi Typa Gestetner 360 mimeograafiga. Galerii kolmel küljel olev teos “On Reflection” koosneb teksti- ja tekstuuripõhistest mimeograafiatrükistest, mida julgustan puudutama, et näha trükiste all peituvaid fotosid. Samuti saab lehitseda ja lugeda päevikut “Mimeograafide trükkimine Typas”, mis on esitatud brošüürina. Päevik jätkub seinal, kus on eksponeeritud trükiste tegemiseks loodud mimeograafi šabloonid.
Sõitsin maha 5000 miili, et jõuda Tartusse kahel pealtnäha mitteseotud põhjusel. Esimene põhjus on loomulikult mimeograaf, millega tegin näituse teosed. Mimeograaf on šabloonil põhinev paljundamismasin, mis on väga sarnane Risograafiga. Mõneti on see seotud siiditrükiga, mis oli 20. sajandi keskel lühikest aega kontoris koopiate tegemiseks laialdaselt levinud. Californias juhin risograafia stuudiot ja kirjastust ning olen alati olnud huvitatud masinatest, mis sillutasid tee minu põhitehnikani. Töökorras masinaid on kahjuks aga raske leida.
Teine põhjus oli soov kogeda talvepimedust. Olen veetnud mitu suve põhjamaa keskööpäikese käes ja tahtnud teada, milline on teine äärmus. Valmistudes tulekuks pöörasin viimasel aastal rohkem tähelepanu mind ümbritsevale päevavalgusele. Kuid sarnaselt luulele, mis tõlgitud emakeelest, tabasin end mõtlemast, kas suudan tõesti kirjeldada valgust, milles viibisin vaid hetkeks. Kas on võimalik kirjeldada pimedust, teadmata, et see on valgus?
Leidsin end kimbatuses, mida teha vananenud kontorimasinaga, millel on võrreldes teiste trükimasinatega vähem eeliseid. Trüki- ja keelekatsete ning kaameraga linnas jalutamise kaudu hakkasid aga need kaks motivatsiooni kokku saama. Keeleliste ja trükialaste katsetuste ja linnas kaameraga jalutamise abil leidsin mõlemale põhjusele väljundi. Mimeograafi kõige erilisem omadus on selle tuginemine tekstuuridele ja hõõrdumisele, et luua trafarette. Valguse osas ei pruugi ma olla võimeline seda tõetruult kirjeldama, kuid suutsin jäädvustada, kuidas see paindub ja peegeldub läbi ruumi ootamatutesse kohtadesse. Nende ideede ühinemisel lõin näitusel olevad teosed: tegin fotod varjust ja valguse peegeldusest, lõin frotaaž-jäljendi valguse peegelduspinnast, koos aadressi, kuupäeva ja kellaajaga, luues jäädvustuse kiirelt kustuvale ajahetkele.”
Zach Clark oli TYPA residentuurikunstnik 2024. aastal perioodil november–detsember.
Tema tööde ja tema enda kohta on võimalik rohkem infot leida: www.zachclarkis.com | www.nationalmonumentpress.com | www.chutestudio.com | @zachclarkis