Tagasi

Elektriline paberigiljotiin mudel БР-72 (seerianumber 7434) on valmistatud 1988. aastal Ukrainas. TYPAle annetas ta Zoja Lebedejeva (aitäh!) ning me kasutame seda igapäevaselt märkmike sisuplokkide lõikamiseks. Paberigiljotiiniga lõigatakse suuri paberipoognate pakke väiksemateks lehtedeks või raamatute sisuplokke sobivasse mõõtu. Paberigiljotiinil on üks tera, mis lõikab paberit tänu diagonaalsele liikumisele, mitte survejõule. Sel põhjusel saab giljotiiniga lõigata nii suuri paberipakke, kui parajasti masinasse mahub.

TYPA köitespetsialist Pauline tutvustab giljotiini:

Paberiiljotiinid leiavad meie majas kõige rohkem kasutust. Külalised ei pruugi seda teada, sest masinad on üpris lärmakad ja töötavad enamasti siis, kui külalisi pole. Giljotiinidega lõigatakse valmis nii postkaardid ja muuseumipiletid kui ka sisupaber TYPA Stationery märkmikute jaoks. Giljotiin tundub esmapilgul hirmus, aga tegelikult on ta üpris turvaline. Lõikamiseks tuleb mõlema käega hoida all nuppe ning sõrme ei ole seetõttu võimalik maha lõigata. Vähemalt enda oma mitte…

Giljotiin БР-72, mis toodeti 1988. aastal Nõukogude Liidus, saabus TYPAsse 2018. aastal. Pärit on masin graafiku ja disaineri Vaidu Vidili (1949 – 2017) väiksest trükikojast. Täname Zoja Lebedevat annetuse eest!

Kui soovid toetada TYPA tegevusi trükipärandi säilitamisel ja tutvustamisel, saad seda teha, adopteerides mõne meie masina. Paberigiljotiini aastane adopteerimistasu on 100 €. Adopteeritud masin jääb ikka oma kohale TYPAs, ent saab endale rinda kuldse sildi hea toetaja nimega ning värske kasuvanem vaba pääsme muuseumisse adopteerimisperioodi jooksul.

Saatke seadme adopteerimisesoov ja me võtame teiega täpsemalt ühendust, kuidas saate meid toetada.

    Saada